Tagasi
  • eng
  • JAAK VAUS – auliige

    Sündinud 3. veebruaril 1946 Märjamaal

    Haridus

    1953- 1964 Märjamaa Keskkool

    1965-1967 Eesti Riiklik Kunstiinstituut, metallieriala

    1967-1972 Eesti Riiklik Kunstiinstituut, teatrikunstniku eriala

    Töö

    1970-1980 Eesti Riiklik Nukuteater, peakunstnik

    1980-1993 Eesti Riiklik Noorsooteater, peakunstnik

    1998-2000 Vanalinnastuudio, peakunstniku kt.

    1993-2009 Ugala, peakunstnik

    alates 2009 vabakutseline teatrikunstnik

    1985-1986 Tallinna Riikliku Konservatooriumi lavakunstikateeder, õppejõud

    1993-1995 Viljandi Kultuurikolledž, õppejõud

    Valik lavakujundusi

    1973  M. Unt “Punamütsike”, Nukuteater

    1975  J. Saar- R, Agur “Väike Illimar”, Nukuteater

    1976 J. Viiding  “Gulliver je Gulliver”, Nukuteater

    1980 J. Peegel “Verine John”, Nukuteater

    1982 V. Vicnevski “Optimistlik tragöödia”, Noorsooteater

    1996 M. Unt “Vennad Lautensackid”, Ugala

    1997 F. Schiller “Maria Stuart”, Ugala

    1998 I. Ilf, J. Petrov “12 tooli”, Vanalinnastuudio

    1999 J. Offenbach “Ilus Helena”, Estonia

    1999 C. Nielsen “Maskeraad”, Vanemuine

    2000 J. Strauss “Öö Veneetsias”, Vanemuine, Tartu Raekoja platsil

    2001 E. E. Schmitt “Enigma variatsioonid”, Ugala

    2001 J. Styne “Gypsy”, Vanemuine

    2002 H. Wuolijoki “Niskamäe kired”, Ugala

    2003 A. Gailit “Toomas Nipernaadi”, Ugala tiigi kaldal

    2004 R. L. Stevenson “Aarete saar”, Ugala

    2006 A. Lindgren “Väike Tjorven”, Ugala

    2006 E. Nuotio “Merilyn”, Ugala

    2009 A. Lindgren “Vennad Lõvisüdamed”, Rakvere Teateri tiigi kaldal

    2010 A.H.Tammsaare “Jürka”, Ugala

    2012 J.Strauss “Õhtu Straussiga”, Vanemuine

    2013 W. D . Home “Vana õngitseja”, Kuressaare Linnateater ja Ugala teater

    2013 B. Clark “Wally kohvik” Kuressaare Linnateater

    2014 T. Suuman “Viimase öö õigus” Rakvere Teater

    2015 J. Eisenberg “Ülevaataja” Kuressaare Linnateater

    2016 A. Kivirähk “Maailma otsas” Rakvere Teater, 16.06.2016

    2016 U. Lennuk “Paljasjalgne Debora”uressaare Linnateater, 14.11.2016

    2017 U. Lennuk “Timbu- Limbu” Rakvere Teater, 09.12.2017

    2018 P. Jaaks “Öökuninganna” Vana Baskini Teater, 17.02.2018

    2018 L. Ots “Armastus on ajaviide” MTÜ Tuulekell, 12.07.2018

    2019 U. Lennuk “Tasa, vaikselt sõudvad…” Kuressaare Linnateater, 02.03.2019

    Teinud lavakujundusi kõigis Eesti kutselistes teatrites ja mitmes välisriigis: Saksamaa (Magdeburg),  Tšehhi (Olomouc), Soome (Vaasa), Venemaa (Samaara). Kujundanud ka vabariiklikke laulupidusid, Eesti Vabariigi aastapäevade kontserte, mitmesuguste tähtpäevade kontserte, juubeleid jne.

    Kokku üle  280 kujunduse 2019. aasta seisuga.

    Valik näitusi

    1973 Balti teatritriennaal, Riia

    1977 Balti teatritriennaal, Vilnius

    1977 personaalnäitus, Södertälje ja Magdeburg

    1979 üleliiduline lavastuskunstnike näitus, Moskva

    1980 Balti teatritriennaal, Tallinn

    1987 Balti teatritriennaal, Vilnius

    1990 personaalnäitus, Vaasa

    1991 teatrikunstnike näitus, Viljandi

    1992 Eesti lavastuskunstnike näitus, Kuopio

    Preemiaid

    1972,1973, 1975, 1977 lavakujunduse aastapreemiad Nukuteatris

    1972 lavakujunduse preemia Noorsooteatris ja Draamateatris

    1975 lavakujunduse preemia Vanemuises

    1976  kujunduspreemia rahvusvahelisel nukuteatrite festivalil Moskvas

    1978 A. H. Tammsaare teoste lavastuste festivali kujunduspreemia

    1980, 1981, 1982 Eesti Teatriühingu aastapreemia

    1986 Eesti Teatriliidu aastapreemia

    2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011 – üheksa kordne Ugala publikupreemia “Kuldõun” laureaat

    Noorsooteatri, Ugala ja Rakvere Teateri mitmekordne kolleegipreemia

    Kultuurkapitali Viljandi ekspertgrupi aastapreemia 2002

    Kaarel Saha nimeline Vanemuise teatri preemia 2007

    Eesti Teatriliidu teatrikunstniku aastapreemia 2005- lavakujundusele “Aarete saar”

    Viljandi linna kultuuripreemia 2008 lavastusele ” Linnapea”

    1982 ENSV teeneline kunstnik

    1990 ENSV rahvakunstnik