eng
Tagasi
 • eng
 • 2020 – “Pool kraadi” Solaris keskuses

  VAATA VIRTUAALNÄITUST!

  Näitus “POOL KRAADI: kuidas kanda kliimapööret” Solaris keskuses

   

  Alates 19. oktoobrist on Solaris keskuses avatud Eesti Lavastuskunstnike Liidu näitus ”POOL KRAADI: Kuidas kanda kliimapööret”, mille fookuses on jätkusuutlikkusega seonduvad võimalused ja väljakutsed moe- ja rõivatööstuse kontekstis.

  Kostüümikunst on lavastuskunstnike loomingus üks peamine kommunikatsioonivahend ning moetööstus asub teatavasti planeeti reostavate tööstusharude seas esirinnas. Maailma moepealinnas Pariisis allkirjastatud kliimakokkulepe näeb ette hoida ülemaailmne keskmine temperatuuri tõus võrreldes tööstusajastu eelse ajaga 1,5°C juures ning tänaseks on selleni jäänud veel pool kraadi. Näituse eesmärk on seada küsimärgi alla mõtteviisid, mis tarbimisühiskonna globaalse katastroofi äärele toonud on, ning pakkuda eksperimentaalseid lahenduskäike alternatiivseteks tulevikustsenaariumiteks.

  Mõistmaks kiirmoe fenomeni heidavad näitusel eksponeeritavad kostüümi-installatsioonid valgust ka laiematele teemadele nagu lõputu majanduskasv ja ületarbimine, linnastumine ja ülerahvastatus, inimkonna düsfunktsionaalne suhe loodusega, käsitöö traditsiooni ning sotsiaalse ja kultuurilise pärandi hoidmine massikultuuri ajastul, kunstiliste ja teaduslike eksperimentide roll tulevikurõivaste loomisel.

  Näituse ettevalmistusprotsess sai alguse 2020. aasta kevadel ning koroonakriisi mõju kunstnike loomeprotsessile on selgesti tajutav. Seos pandeemiate ja kliimamuutuste vahel on tuntud tõsiasi. Kriisijärgses maailmas on inimkonna suhe keskkonnaga aktuaalsemgi kui varem ning kunstil ja kunstnikel on uue normaalsuse kujundamisel kindlasti oluline roll. Kaubanduskeskus alternatiivse näitusepinnana pakub võimalust kaasaegsest kunstist osa saada ka neil, kes regulaarselt galeriisid ei külasta.

  Solaris keskus on näituse toimumispaigaks sobilik just seetõttu, et vastandub oma poodide valikus kiirmoele ning pakub vastutustundlikult toodetud Eesti ja Põhjamaade disaini.

  Näituse avamine toimus 19. oktoobril 2020 kell 13.00 Solaris keskuse I korruse fuajees ning näitusetöödega sai seal tutvuda kuni 31. oktoobrini. Pärast näituse sulgemist Solaris keskuses avatakse näitus virtuaalkeskkonnas ELKL-i kodulehel.

  Vaata virtuaalnäitust SIIT!

  Osalevad kunstnikud: Liisi Eelmaa, Ellen-Alice Hasselbach, Liina Keevallik, Laura Kõiv, Marge Martin, Alyona Movko-Mägi, Maarja Pabunen, Kersti Prosa, Nele Sooväli, Tuulikki Tolli

  Kuraator: Maarja Pabunen

  Ekspositsiooni kujundus: Liina Tepand

  Täname: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstnike Liit, Solaris keskus