eng
Tagasi
 • eng
 • ELKL valis Eestit esindava väljapaneku kuraatoriks Tartu Uue Teatri meeskonna

  Traditsiooniliselt osaleb Eesti Lavastuskunstnike Liit (ELKL) stsenograafia suursündmusel, Praha Kvadriennaalil (PQ), mida korraldatakse Prahas üle nelja aasta. Järgmisel korral tullakse kokku 8. – 18. juunil 2023. aastal. Konkursi tulemusena valiti maade ja regioonide näituse kuraatoriks Tartu Uue Teatri meeskond.

   

  Seekordse näituse teema on “rare” (ingl k.), mille võib tõlkida kui “haruldane” või “harv”. Laiemalt mõteldes – materjalid, ideed, käsitlused, praktikad, mis puudutavad inimest unikaalse situatsiooni, keskkonna, atmosfääri kaudu ja mida võib seetõttu pidada haruldaseks. Korraldajad kutsuvad üles kunstnikke kasutama haruldast kujutlusvõimet ja loomingulisust, et luua kujutluspilt maailmast ja teatrist pandeemiajärgses tulevikus.

   

  PQ 2023 põhiväljapanek on uues asukohas, 1985. aastal ehitatud vanas hoonetekompleksis, kus oli algselt tapamaja, lihakäitlushoone, oksjonihoone, pank jms (arhitekt Josef Srdínko). Kompleksis asuvad hooned on art nouveau ja uusrenessansslikus stiilis, punase tellise ja valge värvi kontrastis. Hiljem toimisid selles peaaegu 11 hektaril asuvas hoonetekompleksis erinevatel aegadel nii puu- ja juurviljaturg, teknoklubi, postkontor ja poehooned. Nüüd on Praha linn otsustanud hooned renoveerida uueks kunsti linnaosaks.
  Rohkem asukoha kohta siin: https://www.pq.cz/get-to-know-the-genius-loci-of-the-main-pq-2023-location/ ja siin: https://www.prazska-trznice.cz/?fbclid=IwAR3BgxPp27I5oaXYzWItvbqM-z_8AIfgGj7NEjHKaicYhF7z0_t2wpWM3UE

   

  Praha Kvadriennaali korraldajad on nimetanud ürituse näitusest ümber festivaliks, põhjendades seda suureneva vajadusega kogeda stsenograafiat selle etendavas formaadis – reaalajas ja publikut kaasates.
  Rohkem lugemist PQ 2023 kohta: https://www.pq.cz/

   

  Riigi kuraatori ülesanne on esindada ja korraldada oma maa professionaalide ja tudengite väljapanekut. Kõik tingimustele vastavad esitatud projektid pääsevad PQ-le.
  Esitatav projekt võib olla uus või ilmunud/esietendunud maksimaalselt kuus aastat tagasi ehk mitte varem kui 2017. aastal.

   

  Praha Kvadriennaal toimub juba 1967. aastast. 2015. aastal pälvis PQ Euroopa Eesrindliku Kultuurifestivali aunimetuse (EFFE). Eesti Lavastuskunstnike Liit on esindanud Eestit Praha Kvadriennaalil 1994. aastast. Eesti on auga kandnud PQ 2015 peaauhinna Kuldne Kaarik võitjamaa staatust. Auhinna pälvis Teater NO99 projekt „Ühtne Eesti“, kunstnik Ene-Liis Semper, kuraator Eero Epner ning produtsent Maret Kukkur. See oli tunnustus Eesti teatrikunsti kõrgele tasemele.

  nov. 24, 2021PQ, Uudised