eng
Tagasi
 • eng
 • IN MEMORIAM Esti Kittus

  Esti Kittus aastal 2003. Foto Margus Ansu
  Esti-Kittus. Foto-Margus-Ansu

  Suri kunstnik ja kunstiõpetaja, Eesti Lavastuskunstnike Liidu auliige ja Eesti Teatriliidu, Eesti Kunstnike Liidu ja Tartu Kunstnike Liidu liige Esti Kittus (7. IV 1948 – 20. XI 2023).

  Kittus õppis Tartu kunstikoolis ja Tartu õhtukeskkoolis ning Eesti riiklikus kunstiinstituudis, mille lõpetas aastal 1972 teatrikunstnik-pedagoogi erialal. Sestpeale töötas ta aastani 2003 Vanemuises.

  Ta tegutses lavastuskunstnikuna, kavandas lavakujundusi ja ka kostüüme. Talvel 2021 on Esti Kittus intervjuus Lõuna-Eesti Postimehele üelnud, et tema lemmiklavastaja oli Jaan Tooming. «Toomingaga, kellega klappisime väga hästi, tegin oma parimad lavakujundused. Üks viimastest oli 2000. aastal «Tom Jones». See meeldis mulle väga,» meenutas kunstnik. Vanemuises tegi ta kujundused ka sellistele lavastustele nagu «Kauka jumal», «Metspart», «Don Pasquale» ja «Mikumärdi». Soomes, Joensuu teatris valmis kujundus «Kihnu Jõnni» lavastusele.

  Aastal 2004 asutas Esti Kittus Puka kunstikooli ja töötas seal aastani 2021. Jaanuaris 2022 pälvis Kittus Kultuurkapitali Valgamaa ekspertgrupi elutööpreemia, 2021. aastal President Kersti Kaljulaidilt Valgetähe V klassi teenetemärgi.

  Tema elu lõpp möödus Tartu hooldekodus, kus ta ei loobunud võimalusest maalida.

  «Tervis palju teha ei luba, paranemine pärast rasket haigust võtab aega, aga Esti Kittus ei kavatse alla anda,» on kirjas Tartu Postimehes tänavu 4. oktoobril. «Parem käsi pintslit hoida ei jõua, seda kätt peaks maalides vasakuga kogu aeg toetama … Algul Esti Kittus prooviski nii, aga siis otsustas, et läheb vasaku käe peale üle – õpib lihtsalt ümber.»

  Esti Kittuse ärasaatmine toimub laupäeval, 25. novembril kell 12 Tartu Pauluse kirikus. Leinavad lähedased on palunud pärgi ja lillekimpe mitte tuua.

  Postitus on refereeritud Tartu Postimehes ilmunud artikli põhjal.

  nov. 22, 2023Slideshow, Uudised