eng
Tagasi
 • eng
 • Kavand & Kostüüm – Mare Raidma filmikostüümide näitus

  9. veebruaril avati Hiiumaal Nelja Nurga Galeriis Mare Raidma fimikostüümide näitus Kavand & Kostüüm. Välja on pandud 20 aasta jooksul valminud looming filmidele “Kalev”, “The twin”, “1944”, “Georg”, “Ruudi”, “Somnambuul” ja “Täna öösel…”.

  Näitus on avatud 10.02.2023 – 04.03.2023 

  Fotod näituse avamiselt: Toomas Kokovkin

  Hiiumaa Valla kultuurispetsialist Eve Ellermaa edastab tervitused kunstnik Mare Raidmale

  Esiplaanil Hiiumaa tekstiilikunstnik Tiiu ValdmaKunstnik Mare Raidma oma loodu keskel

  Mare Raidma:
  “Käesolev näitus on jätkuks mu varasemale, 2016 aastal Rakvere Teatris olnud väljapanekule “Kavandilt kaamera ette”. See näitus rändas sealt edasi Tõstamaa mõisa Kinokeldrisse ja sealt omakorda edasi Kadrina Rahvamajja. Tänane näitus eksponeerib esmakordselt ka minu kaasabil valminud uuemate filmide nagu “Kalev” ja “The twin” kostüümikomplekte.
  Huvi filmikostüümide näitusi korraldada tärkas mul tegelikult juba varakult – minu esimesi kostüümitöid ja kavandeid filmidele sai näha kinos “Sõprus”, kui toimusid filmide “Karoliine Hõbelõng”, “Puud olid” ja “Metsluiged” esilinastused. Uues, iseseisvunud Eestis korraldasin suurema ülevaatenäitus Deco Galeriis 2004 aastal, kus oli läbilõige hetkel Eestis valminud filmidest ja filmikostüüme mitmetelt eri autoritelt. Monitorilt jooksid eksponeeritud filmide klipid. 2012 aastal koostasin ja kujundasin suurejoonelisema näituse “Eesti film 100” sündmuse puhul Tartus, Tasku keskuse vaateaknal. Sellest on ka Liisi Kõvasilla filmitud klipp Youtubes.
  Isikunäitusena on käesolev 13. väljapanek.
  Olen küllalt pikaajalise kogemusega filmi-, teatri- ja kostüümikunstnik. Oma eriliseks väljakutseks pean koguda ja säilitada ajaloolisi rõivaesemeid, filmides mänginud rõivakomplekte kui museaale ja rahvuslikku aaret. Kunstnikuna on mul valus vaadata, kuidas pärast filmivõtete lõppu hoiutingimuste puudumisel likvideeritakse ja hävitatakse huvitavat autoriloomingut. Kuna ka rõivaesemete taaskasutus on oluline, on mul juba 1994. aastast tekkinud oma filmikostüümide ladu. Vaatamata keerulistele olukordadele ja materiaalsete vahendite nappusele olen seda suutnud siiani alles hoida ja tänaseks olen kostüümide säilitamise ja laenutamise viinud uuele tasandile – appi tulid riiklikud toetused koroonaaegseks ettevõtluse ümberkorralduseks . Veebilehel www.filmcostume.ee leiab eest filmirõivaste kataloogi.”
  veebr. 12, 2023Näitus, Slideshow, Uudised