eng
Tagasi
 • eng
 • PechaKucha õhtud

  Eesti lavastuskunstnikud otsustasid, et lisaks enda väljendamisele visuaalis oleks aeg ka veidi juttu puhuda. Selleks valiti välja mujal maailmas suuremat kasutamist leidnud PechaKucha õhtu formaat.

  PechaKucha [p’etšakutša] (jaapani sõnast ペチャクチャ (pechakucha; ‘lobisemine’)) on esitlusstiil, mille puhul on ühel inimesel võimalik etteantud teemal näidata 20 pilti ja iga pilt on ekraanil 20 sekundit – see on aeg, millal saab pilti kommenteerida, tutvustada, pildil olevast lobiseda. Lavastuskunstnikele pakub see võimaluse anda lühikese ajaga ülevaate oma loomingust või mõnest tööst põhjalikumalt rääkida.

  Idee autor, Eesti Lavastuskunstnike Liidu (ELKL) esimees Karmo Mende: “Sageli kuuleme, et lavastajad ei tunne erinevaid lavastuskunstnikke ega nende töid, lavastaja töötab ainult enda ihukunstnikuga. Samuti võiks alati rohkem olla kursis kolleegide tegemistega. Kokku saame samuti juhuslikult või kord aastas liidu üldkoosolekul. Seetõttu tekkis mõte, kuna korraldasin Soome Lavastuskunstnike Liidus taolisi õhtuid, ka Eestis PechaKuchat proovida. Kutsume oma töid näitama ja nendest lobisema ka lavastuskunstnike liitu mitte kuuluvaid lavastuskunstnikke ning ka teisi teatriga seotud loojaid, kes meile huvi pakuvad. Püüame kaasata ka stsenograafiatudengeid.”

  Esimene õhtu toimus 25. oktoobril. Esitlejate hulgas olid kunstnikud Pille Kose, Marge Martin, Maret Kukkur, Kristjan Suits jt. Karmo Mende tutvustas värskelt ilmunud raamatu põhjal Aime Undi loomingut. Järgmistel lobisemistel on publiku ees olnud Mare Raidma, Kadri Noormets, Oksana Tralla, Henri Hütt, Pille Jänes, Reili Evart, Gerly Tinn, Arthur Arula, Pille-Riin Lillepalu, Nele Sooväli, Yana Hanikova, EKA stsenograafiaoksakonna üliõpilased jt.

  PechaKucha õhtud toimuvad Von Krahli salongis, algavad kell 19 ja sissepääs on prii. Vastavalt VV otsusele peame kontrollima külastajate nakkusohutust ja osalejad peavad kandma maski (lähemalt loe siit). 2022. esimese poolaasta õhtud toimuvad 14. veebruaril, 14. märtsil, 11. aprillil ja 9. mail.

  Maailma esimene PechaKucha õhtu leidis aset 2003. aastal ja oli kantud mõttest “räägi vähem, näita rohkem”. Aastaks 2019 oli sellistel õhtutel osalenud rohkem kui 3 miljonit inimest üle maailma. Tavaliselt on ühel PechaKucha õhtul 4-12 esitlust, meil on plaanis piirduda maksimaalselt kümnega ning teine tund jätta omavaheliseks suhtluseks.

  PechaKucha lehekülg: https://www.pechakucha.com/

  FB sündmuse leht

   

  okt. 31, 2021ELKL, Uudised