eng
Tagasi
 • eng
 • „TOPELTMUST: ISA“ LILJA BLUMENFELD

  Ruumiinstallatsioon „Double Black“ põhineb Theatrumi lavastusel „ISA“. Näidendi tegevus räägib süveneva dementsusega isa ekslemistest mustas mälulabürindis, kus ilmuvad ja kaovad kummalised tegelased, kes ühtaegu sarnanevad ja ei sarnane üksteisega, tekitades veelgi suuremat segadust isa peas. Kolm musta ukseava avanevad eikuhugi. Mustal on siin ekspansiivne metafoorne funktsioon ja tähendus, järk-järgult täidab ta kogu lava.

  Installatsioon kujutab endast fragmenti lavastusest koos kolme tegelasega – André, Anne ja Pierre. Tegelaste kujud on äravahetamiseni sarnased neid kehastavate näitlejatega (Lembit Peterson, Liina Olmaru ja Marius Peterson). Loodav ruumifragment kujutab hetke, kus deemonlik Mees on lahkunud, jättes tassi poolelijoodud kohviga lauanurgale. André (Isa), kes on just saanud Mehelt kolm valusat hoopi vastu pead on nurgas kägaras ja nutab. Anne (Tütar) ilmub ukseavasse kanakandikuga ja Pierre (Elukaaslane), kes on kahtlaselt sarnane deemonliku Mehega, seisab laua ääres pigistades toolileeni.

  Fragment elustab pingete kolmnurga kolme tegelase vahel, siin toimub murrang näidendi loo arengus ja André jaoks algab siit allakäik. Näidendi finaalis näeme Isa hooldehaiglas, kus tema üle valitseb valgesse riietatud Naine – Surm, Lohutus ja Lootus. Korraks ilmub uuesti Mees, kes on nüüd üleni valgesse riietatud.

  Mind huvitab selle projekti juures emotsionaalselt aktiivse ruumi loomine vaataja jaoks. Samuti küsimus, kuidas stsenograafia, mis on iseenesest võimas instrument, toimib väljaspool teatri konteksti, installatsioonina kunstisaalides. Vaataja jaoks peaks ruumiinstallatsioon ideaalis looma emotsionaalselt laetud keskkonna isegi siis, kui ei olda kursis näidendi sisuga ega mõisteta keelt.

   

  ©Lilja Blumenfeld

   

  Projekt põhineb Theatrumi lavastusel „Isa“ (2016), lavastaja Maria Peterson

  PQ 2019 Eesti ekspositsioonide kuraator Inga Vares / Eesti Lavastuskunstnike Liit

   

  Tiim:

  Projekti autor ja kunstnik Lilja Blumenfeld

  Näitlejad Liina Olmaru, Lembit Peterson, Marius Peterson

  Skulptuuride teostus Terje Ojaver

  Parukad Kerli Laaberg

  Kunstniku assistent Margit Roosaar

  Kujude freesimine Andreas Annama (ECCOM)

  Helirežii Markus Robam

  Multimeedia ja programmeerimine Mait Visnapuu

  Boksi ehitus Ago Märjama

  Seinagraafika Mari Kaljuste

  Kleebistekstid Lauri Lenk

   

  Projekti on toetanud Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium /Eesti Kultuur Maailmas, Theatrum, Eesti Lavastuskunstnike Liit, Eesti Arhitektuurimuuseum, Eesti Suursaatkond Prahas